PS Părinte Nichifor Botoșăneanul, la Parohia „Sfântul Apostol Toma” din Iași: „În Biserică venim ca să ieșim mai îndreptați”

Viața parohiei Februarie 15, 2022

Duminica trecută, enoriașii și preoții Parohiei „Sfântul Apostol Toma” din cartierul ieșean Alexandru l-au avut ca oaspete pe Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor. Ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în locașul de cult și a ținut cuvânt de învățătură.

Slujba arhierească, la care au participat și oficialități locale și judeșene, a debutat cu citirea rugăciunii de dezlegare.

În cuvântul de învățătură rostit în cadrul Sfintei Liturghii, PS Părinte Nichifor Botoșăneanul explicat Evanghelia zilei, a Vameșului și a Fariseului, subliniind importanța gândurilor în viața duhovnicească: Înțelegem din Evanghelia acestei duminici cât de important este gândul nostru în tot ceea ce facem, cât și faptul că acest gând este cunoscut de Dumnezeu și are preț înaintea Lui. Dacă acest gând al nostru este deschis spre schimbare spre bine, spre o înțelegere mai adevărată de a primi gândul lui Dumnezeu și voia lui Dumnezeu, El va pune în viața noastră oportunități și întâlniri noi pentru a schimba real ceva în viața noastră și pentru a putea într-adevăr să-L cunoaștem pe Dumnezeu mai adânc. Există o putere a gândului care ne face să ne primenim duhovnicește și să creștem. În Biserică venim ca să ieșim mai îndreptați, mai înțelegători ai sensului vieții noastre, ai lucrării pe care o avem de făcut, mai înțelegători că putem cunoaște cu adevărat pe Dumnezeu și că El va lucra în viața noastră. Până la urmă, viața noastră este o creștere, nu o stagnare și orice venire în Biserică este ea însăși o judecată și o înnoire a unui legământ pe care îl facem cu Dumnezeu, amintindu-ne că legământul esențial pe care l-am făcut cu Dumnezeu este cel de la Botez, rostit prin gura nașilor: «Te lepezi de satana?» - «Mă lepăd», «Te-ai unit cu Hristos?» - «M-am unit cu Hristos».

După alocuțiunea de final a părintelui paroh Toma Gradinaciuc, care este și protoiereul Protopopiatului Iași 1, oficialitățile prezente au fost evidențiate pentru sprijinul pe care îl oferă bisericilor din zona Iașului.

Tudorel Rusu

Articol preluat de la:  doxologia.ro